Artykuł sponsorowany
Jakie materiały są najczęściej stosowane przez producentów izolacji termicznych?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania odpowiedniej izolacji termicznej w budownictwie. Dzięki temu, można znacznie zmniejszyć straty ciepła, a tym samym obniżyć koszty ogrzewania budynków. W związku z tym, warto przyjrzeć się najpopularniejszym materiałom stosowanym przez producentów izolacji termicznych oraz ich właściwościom.
Wełna mineralna jako wszechstronny materiał izolacyjny
Jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych przez niemalże każdego producenta izolacji termicznych jest wełna mineralna, która występuje w dwóch odmianach – wełna szklana i wełna kamienna. Charakteryzuje się ona doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także akustycznymi. Wełna mineralna jest odporna na działanie wilgoci, niepalna oraz nie ulega osiadaniu ani deformacjom pod wpływem obciążeń. Ponadto, jest to materiał ekologiczny, kt óry można w pełni poddać recyklingowi. Stosowana jest zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, przemysłowym czy użyteczności publicznej.
Polistyren ekspandowany – lekka i efektywna izolacja
Kolejnym popularnym materiałem izolacyjnym jest polistyren ekspandowany, zwany potocznie styropianem. Jest to lekki i jednocześnie wytrzymały materiał, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Polistyren ekspandowany jest stosowany głównie jako izolacja fundamentów, ścian zewnętrznych oraz stropów i dachów. Jego zaletami są łatwość montażu, niska cena oraz trwałość. Warto jednak pamiętać, że styropian jest materiałem palnym i nieodpornym na działanie promieniowania UV.
Pianka poliuretanowa – nowoczesne rozwiązanie izolacji
Pianka poliuretanowa to kolejny materiał, który zyskuje na popularności wśród producentów izolacji termicznych. Stosowana jest zarówno jako izolacja natryskowa, jak i w postaci płyt czy mat. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz szczelnością na poziomie mikroskopijnym. Dzięki temu, doskonale sprawdza się w miejscach trudno dostępnych oraz przy zastosowaniach wymagających szczelności powietrznej. Pianka poliuretanowa jest również odporna na wilgoć oraz działanie grzybów i pleśni.