Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów składają się systemy dociepleń?

Z jakich elementów składają się systemy dociepleń?

Systemy dociepleń to coraz częściej stosowane rozwiązania w budownictwie, które mają na celu poprawę izolacyjności cieplnej budynków. Dzięki nim, można znacząco obniżyć koszty ogrzewania, a także zwiększyć komfort mieszkańców. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, z jakich elementów składają się takie systemy i jakie są ich kluczowe cechy. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, analizując poszczególne składniki systemów dociepleń.

Przeczytaj również: Ocieplanie dachu: metody, materiały i korzyści

Jakie materiały izolacyjne stosuje się w systemach dociepleń?

Podstawowym elementem każdego systemu docieplenia jest oczywiście materiał izolacyjny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów materiałów, które można wykorzystać do tego celu. Najpopularniejsze z nich to wełna mineralna (szklana lub kamienna), polistyren ekstrudowany (XPS) oraz pianka poliuretanowa (PUR). Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować ich właściwości przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania. W przypadku systemów dociepleń w Poznaniu często spotykane są również tzw. płyty warstwowe, które łączą w sobie kilka rodzajów izolacji.

Przeczytaj również: Czy fotowoltaika jest opłacalna też w budynkach wielorodzinnych?

Kolejnym ważnym elementem systemów dociepleń są elementy mocujące, które mają za zadanie utrzymanie materiału izolacyjnego na swoim miejscu. Do tego celu stosuje się najczęściej kołki rozporowe, które wprowadza się w otwory wiertnicze wykonane w warstwie izolacji i podłożu. Poza tym, w systemach dociepleń stosuje się także różnego rodzaju profile aluminiowe, które pełnią funkcję zabezpieczającą i wykończeniową. Na koniec, całość pokrywa się tynkiem, który może być mineralny, akrylowy, silikonowy lub silikatowy.

Przeczytaj również: Gdzie stosuje się instalacje chłodzenia wody?

Jak zapewnić odpowiednią wentylację i paroprzepuszczalność w systemach dociepleń?

Wentylacja i paroprzepuszczalność to kolejne istotne aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania i montażu systemów dociepleń. Właściwe rozwiązania w tym zakresie mają na celu zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz budynku oraz eliminację problemów związanych z wilgocią i pleśnią. W przypadku systemów dociepleń należy zadbać o to, aby warstwa izolacji była odpowiednio paroprzepuszczalna, a także o to, aby zapewnić właściwą wentylację szczelin powietrznych oraz przewodów wentylacyjnych.